Jak kawa na czczo wpływa na glikemię

Porady dietetyczne Przeczytasz w 2 minuty

Kawa na czczo a glikemia i odchudzanie

Zaczynasz swój dzień od kubka ulubionej kawy? ☕

Mam dla Ciebie radę 👉 zanim ją wypijesz, koniecznie coś zjedz!

Brytyjscy naukowcy pod nadzorem prof. Jamesa A. Bettsa przeprowadzili badanie1 sprawdzające jak praktyka sięgania tuż po przebudzeniu po mocną kawę, wpływa na nasze zdrowie.

  • Okazuje się, że czarny napój wypity na około 30 minut przed śniadaniem mocno zaburza kontrolę poziomu cukru we krwi.
  • Odpowiedź na poziom glukozy we krwi po spożyciu śniadania poprzedzonego kubkiem kawy była aż o 50% większa (!) w porównaniu z grupą, która kawy nie wypiła.

Na takie efekt szczególnie jesteśmy narażeni po źle przespanej nocy. A wtedy sięgamy po jeszcze mocniejszą kawę, prawda? 😏

Dodatkowo, wypicie kawy na czczo u niektórych osób może nasilać objawy hipoglikemii (spadku poziomu cukru we krwi) oraz zmniejszać insulinowrażliwość.

  • ✅ Pamiętaj, że pora wypitej kawy ma również znaczenie dla Twojego zdrowia hormonalnego i warto odczekać po wstaniu z łóżka zanim po nią sięgniesz.
  • ✅ Jeśli chcesz w pełni korzystać z dobrodziejstw napoju mocy, a jest ich cała masa, uracz się jej smakiem około 2 godziny po zjedzonym śniadanku.
Dołącz do obserwujących na Instagram Alicji Król Dietetyk
Ile kubków kawy masz już dziś za sobą? 😁 Daj znać na instagramie!

1Badanie naukowe: Glucose control upon waking is unaffected by hourly sleep fragmentation during the night, but is impaired by morning caffeinated coffee