
Dietetyk a Dietetyk Kliniczny. Czym się różnią? Czy dietetyk to lekarz?
Szeroko dotykające nas problemy z utrzymaniem wagi oraz zdrowiem skłaniają do poszukiwania specjalisty, który pochyli się nad naszym problemem zdrowotnym. Jednym z nich na naszej liście powinien być dietetyk. Ale kogo wybrać: dietetyka czy dietetyka klinicznego? I czy dietetyk leczy, czy jest lekarzem?
Dietetyk – czym się zajmuje?
Dietetyk, to specjalista, który pomoże nam zapanować nad dotykającymi nas problemami zdrowotnymi dobierając indywidualna dietę i zalecenia. Aby skutecznie dobrać do siebie specjalistę warto zapoznać się z różnicami między dietetykiem a dietetykiem klinicznym.
Siedzący tryb życia, stres i dieta w stylu zachodnim rodzi coraz wiele problemów zdrowotnych. Kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi oraz zaburzenia metaboliczne zauważalne są już u najmłodszych.
Coraz częściej diagnozowane są choroby o podłożu zapalnym (endometrioza, cukrzyca typu 2, miażdżyca) i autoimmunologicznym (Hashimoto) w przebiegu, których odpowiednią dieta jest podstawą leczenia i łagodzenia dolegliwości.
Dietetyk a Dietetyk kliniczny – różnice
Ze względu na bardzo szeroki zakres wiedzy jakim charakteryzuje się zawód dietetyka wyróżnia się kilka specjalizacji związanych z zawodem dietetyka. Jedną z nich jest dietetyk kliniczny.
⚠️Dietetyk kliniczny w odróżnieniu od dietetyka ogólnego, to specjalista zajmujący się żywieniem osób w konkretnych jednostkach chorobowych.
Dietetyk kliniczny posiada wiedzę z zakresu żywienia podczas choroby i LECZENIA ŻYWIENIOWEGO u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami i problemami zdrowotnymi. Dietetyk ogólny zajmuje się głównie promocją zdrowia i poprawą zdrowia poprzez edukację żywieniową.
Do podstawowych obowiązków dietetyka klinicznego należy dokładny wywiad żywieniowy oraz ocena stanu odżywienia pacjenta. Analizując wyniki badań, dotychczasowe nawyki i sposób żywienia pacjenta dietetyk kliniczny przygotowuje plany żywieniowe z uwzględnieniem chorób pacjenta, alergii i nietolerancji pokarmowych.
Dodatkowo dietetyk kliniczny posiada kompetencje w układaniu diety w zależności od problemu zdrowotnego pozwalającej zapobiegać powikłaniom choroby.
Do zadań dietetyka klinicznego należy także edukacja żywieniowa pacjenta w jednostkach chorobowych wymagających trwałych zmiany nawyków żywieniowych np. w leczeniu cukrzycy typu 2. Ponadto dietetyk kliniczny minimalizuje ryzyko interakcji leków z pożywieniem u pacjentów leczonych farmakoterapią zapobiegając występowaniu działań niepożądanych.
Korzystając z usług dietetyka klinicznego pacjent borykający się z jakimś problemem zdrowotnym może liczyć na zlecenie przez dietetyka określonych badań w kierunku diagnostyki jego problemu. Dietetyk kliniczny na podstawie wywiadu skieruje także do odpowiedniego lekarza specjalisty.

Czy dietetyk to lekarz?
Z prawnego punktu widzenia, pomimo powiązania dietetyka z zawodem medycznym, na pytanie czy dietetyk jest lekarzem należy odpowiedzieć: nie, nie jest.
Czy dietetyk to zawód medyczny?
Obecnie zawód dietetyka nie jest uregulowany prawnie, a dietetycy nie posiadają specjalnie wydanego dokumentu przyznającego mu prawa do wykonywania zawodu. Z tego powodu dietetyk nie może wystawiać skierowań i zwolnień lekarskich.
⚠️ Ze względu na brak uregulowań prawnych pamiętaj, aby korzystać usług dyplomowanego dietetyka, który ukończył studia o specjalności dietetyka.

Czy wiesz, że jestem dyplomowaną specjalistką dietetyki klinicznej?
Masz pewność, że Twoje leczenie odbędzie się w oparciu o najnowszą wiedzę naukową z zakresu dietetyki.
Niemniej rola dietetyka w leczeniu chorób i niektórych schorzeń jest podstawowym elementem terapii zapewniającym skuteczne leczenie wielu chorób. Dietetyk po ukończonych studiach kierunkowych podobnie jak lekarz potrafi rozpoznać objawy chorobowe, zlecić odpowiednie badania lub skierować do lekarza specjalisty w celu dalszej diagnostyki. Dodatkowo dietetyk łącząc informacje o stanie zdrowia pacjenta oraz jego nawyków żywieniowych łatwo może rozpoznać te związane z pogarszaniem stan zdrowia pacjenta.
Czy dietetyk kliniczny pomoże mi schudnąć?
Jeśli Twoim głównym celem jest utrata masy ciała, dietetyk kliniczny zaplanuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy, dzięki któremu skutecznie schudniesz.
Wybierając dietetyka klinicznego możemy być również pewni, że zwraca on szczególną uwagę na stan naszego zdrowia nawet jeśli naszym celem jest głównie utrata masy ciała. Ma to szczególne znaczenie jeśli oprócz nadmiernej masy ciała borykasz się z różnymi chorobami. Cukrzyca, zespół policystycznych jajników czy niedoczynność tarczycy mogą w znaczący sposób utrudniać utratę masy ciała. Dietetyk kliniczny posiadając szeroką wiedzę z zakresu żywienia w chorobach zaplanuje Twoją dietę tak, aby redukcja masy ciała przebiegała bez przeszkód, mimo choroby.
Potrzebujesz pomocy w skutecznym odchudzaniu pod okiem dietetyka klinicznego?
Chętnie Ci pomogę! Umów się na swoją pierwszą konsultację dietetyczną lub od razu wykup holistyczną opiekę dietetyczną online.
Czy dietetyk jest na NFZ?
Ze wsparcia dietetyka coraz częściej korzystają placówki medyczne, również te objęte Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Chcąc umówić się do dietetyka należy zdecydować czy będzie to wizyta w ramach NFZ czy prywatnie. Obecnie przyjmuję jednak pacjentów tylko w ramach opieki prywatnej.
Czy do dietetyka trzeba mieć skierowanie?
Chcąc skorzystać z wizyty prywatnej u dietetyka nie musisz mieć żadnego skierowania. Wystarczy, że umówisz się na konsultację dietetyczną.
Czy jedna wizyta u dietetyka wystarczy?
Jeśli zależy Ci na długoterminowej utracie masy ciała, zmianie nawyków żywieniowych i poprawie zdrowia jedna konsultacja dietetyczna nie wystarczy. Zanim dietetyk ułoży dla Ciebie spersonalizowany plan żywieniowy musi przeprowadzić szczegółowy wywiad, niekiedy także skierować Cię na dodatkowe badania krwi. Często na samym początku potrzebne są co najmniej dwie konsultacje. Poznanie i zrozumienie Twoich potrzeb i problemu zdrowotnego jest kluczowe dla skutecznie opracowanej diety. Z tego powodu najlepiej nastawić się na długotrwałą współpracę z dietetykiem.
Kiedy zgłosić się do dietetyka klinicznego?
Do dietetyka klinicznego warto zgłosić się już przy pierwszych niepokojących objawach mogących być związanych z naszą dietą.
Jednym z takich objawów mogą być:
- Odchylenia w wynikach badań krwi
- Podniesienie poziomu cukru we krwi lub cholesterolu na czczo
- Wzrost lub nagły spadek masy ciała
- Ciągłe uczucie zmęczenia.
Powyższe niepokojące objawy powinny skłonić nas do wizyty u dietetyka. Jeśli występują u Ciebie nie warto zwlekać z umówieniem konsultacji u dietetyka klinicznego, aby nie dopuścić do rozwijania się powikłań metabolicznych.
Jakie choroby leczy dietetyk?
Z jakimi dolegliwościami wybrać się do dietetyka:
- cukrzyca typu 2 i hipoglikemia
- insulinooporność
- nadwaga i otyłość
- choroba wrzodowa żołądka
- refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)
- anemia i niedokrwistość
- nadciśnienie tętnicze
- hipercholesterolemia i zaburzenia lipidogramu
- dna moczanowa
- alergie i nietolerancje pokarmowe
- problemy z układem pokarmowym
- zaparcia, wzdęcia, biegunki, podejrzenie SIBO, IBS
- choroby wątroby, trzustki oraz nerek
- zaburzenia hormonalne i brak miesiączki
- PCOS
- endometrioza
- autoimmunologia tarczycy:
- Hashimoto
- Gravesa-Basedowa
- niedoczynność i nadczynność tarczycy
- choroby skóry
- autoimmunologiczne zapalenie skóry (AZS)
- łuszczyca
Jakie pytania zadaje dietetyk?
Dietetyk w trakcie konsultacji zapyta Cię o Twój cel i wcześniejsze problemy w jego osiągnięciu. Niezbędną są również informacje na temat aktualnej wagi, wieku i Twojej płci. Ze względu na całkowicie zindywidualizowane podejście do pacjenta przydatna będzie też wiedza na temat Twoich chorób.
Podczas wizyty u dietetyka klinicznego należy otwarcie powiedzieć mu o wszystkich dolegliwościach jakie nas dotykają. Dzięki temu dietetyk kliniczny zaleci nam wykonanie odpowiednich badań, skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty oraz poradzi co zrobić, aby poprawić stan zdrowia.
Jeśli chcesz się upewnić czy potrzebujesz lub chcesz skorzystać z opieki dietetyka zadzwoń do mnie na +48 571-877-951. Chętnie Ci pomogę!
Odkryj również ofertę pomocy dietetycznej jaką dla Was przygotowałam!
Więcej porad znajdziesz na moim blogu dietetycznym oraz na instagramie.
Do zobaczenia! 😊