Jak przygotować się do badań by nie zaburzyć wyników?

Porady dietetyczne Przeczytasz w 2 minuty

Infografika jak przygotować się do badań laboratoryjnych

Prawidłowe przygotowanie się do badań wpływa na Twoje wyniki 🩸 Te zaś na rozpoznanie (bądź nie) Twoich chorób, dolegliwości, na których podstawie podejmowane są decyzje o leczeniu.

To bardzo ważne, bo może wpłynąć na to, czy zostanie u Ciebie rozpoznana i leczona choroba, która może Ci poważnie zagrażać

Na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do badań?

  • Bądź na czczo! Czyli po co najmniej 12-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku, a także wszelkich słodzonych napojach. Po kolacji pij tylko wodę.
  • Lekkostrawna kolacja. Mogą to być warzywa pieczone z kawałkiem chudego mięsa/ryby, może to być sałatka, zupa. Tłusta, smażona i ciężkostrawna kolacja może zaburzyć m.in. wyniki lipidogramu.
  • Idź na badania między 7:00-9:00. Wiele substancji w ciągu dnia wydzielanych jest w rytmie dobowym. Dotyczy to szczególnie hormonów (m.in. TSH), prób wątrobowych, mocznika, sodu, kortyzolu, leukocytów.
  • Odstaw witaminy, zioła i suplementy na 3-5 dni przed badaniem, a te zawierające biotynę najlepiej na tydzień przed.
  • Odpuść sobie trening na 24h przed pobraniem krwi 🤸 Nie zwiększaj też intensywności i częstotliwości ćwiczeń na tydzień przed badaniami. Nagły wzrost może zaburzyć prawidłowy obraz Twojego zdrowia, zwłaszcza wyniki prób wątrobowych i obrazu glikemii.
  • U kobiet dzień cyklu również ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku badania hormonów płciowych jak LH, FSH. Nie zaleca się również badań podczas miesiączki.
  • Stres ma ogromny wpływ na niektóre parametry m.in. hormony jak TSH. Jeśli masz bardzo intensywny „stresowo” czas, czasami warto poczekać i iść na badania nieco później lub uwzględnić czynnik stresowy przy ich interpretacji.
  • Jeśli masz za sobą kilkudniowy wyjazd imprezowy 🥂 solidnie zakrapiany również przesuń badania. Alkohol i używki ogranicz na co najmniej tydzień przed badaniami, a na pewno na 48h godzin przed.
  • Wyśpij się! 🛌 Zarwana nocna i pobudki w ciągu nocy wpłyną na wyniki Twoich badań, szczególnie hormonów tarczycy, testosteronu itd.

A Ty, masz już za sobą w tym roku przegląd organizmu? Co Cię odciąga od badań? Daj znać w moim poście na instagramie!