Czego nie robisz stosując antykoncepcję hormonalną, a powinnaś!

Diety i plany żywieniowe Przeczytasz w 2 minuty

Alicja Król Dietetyk online mówi o zależnościach między antykoncepcją hormonalną a dietą

Oprócz skutecznej, wysokiej ochrony przed niechcianą ciążą i wspomaganiem terapii w zaburzeniach takich jak PCOS antykoncepcja hormonalna (szczególne doustna) ma też swoją drugą, mroczną stronę medalu, o której nie możesz bagatelizować! 

⚠️ Skutkiem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest m.in. zmniejszone wchłanianie lub zwiększone wydalanie niektórych składników mineralnych i witamin. 

Antykoncepcja hormonalna a dieta

Niedobory składników mineralnych i witamin będą potęgować skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej i ryzyka związane z jej przyjmowaniem. A jest ich naprawdę dużo. 

Z tego powodu dieta i celowana suplementacja są niezbędne abyś czuła się dobrze, zachowała zdrowie i szybko wróciła do równowagi (i płodności) po jej odstawieniu❗🤗

O co zadbać przyjmując antykoncepcję hormonalną?

  • magnez (bierze udział w metabolizmie estrogenów, poprawnego działania układu nerwowego, wpływ na uczucie zmęczenia) 
  • selen i cynk (ma swoją rolę w pracy tarczycy, układu odpornościowego oraz insulinowrażliwości) 
  • witaminy z grupy B, szczególnie B12 i kwasu foliowego (ochrona układu sercowo-naczyniowego) 
  • witaminę E
  • kwasy Omega-3 (o przeciwzapalnym działaniu) 
  • witaminę D3 (równowaga hormonalna, ochrona kości itd) 
  • antyoksydanty, w tym witaminę C (zachowaj ostrożność z wysokimi dawkami witaminy C, mogą osłabić wchłanianie pochodnych estrogenów i wpłynąć na skuteczność antykoncepcji hormonalnej) 

Antykoncepcja hormonalna wpływa także na zaburzenia mikroflory jelitowej, dlatego jej wsparcie podczas antykoncepcji hormonalnej jest niezwykle istotne również w kontekście wchłaniania ww. witamin.

⛔ Antykoncepcja hormonalna nie jest obojętna dla Twojego organizmu i musisz być tego świadoma decydując się na nią. 

Niestety wciąż edukacja na temat antykoncepcji hormonalnej jest niewystarczająca. Wątpliwa jest również słuszność przyjmowania choćby w przypadku zmian trądzikowych jako rozwiązanie pierwszego wyboru. A często przepisywana jest od tak i przyjmowana przez młode kobiety jak cukierki 😉

A jak jest u Ciebie? Słyszałaś kiedykolwiek o co powinnaś zadbać przyjmując antykoncepcję hormonalną? Daj znać na instagramie 👇

Dołącz do obserwujących na Instagram Alicji Król Dietetyk
Jakie robić badania? Jak się odżywiać? Na instagramie codziennie uczę jak jeść zdrowo, smacznie i jak nie zwariować na diecie.

Artykuły oraz treści na stronie mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i popularnonaukowy. Przed zastosowaniem się do rad z zakresu wiedzy specjalistycznej, a w szczególności wiedzy medycznej oraz dietetycznej należy bezwzględnie skonsultować się z dyplomowanym dietetykiem klinicznym lub lekarzem. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń na +48 571-877-951 lub umów się na indywidualną konsultację.