Badania a zakres referencyjny. Czy mieszcząc się w normie jesteś zdrowy?

Porady dietetyczne Przeczytasz w 2 minuty

Alicja Król Dietetyk Kliniczny udziela porad na temat wyników badań a zakresem referencyjnym.

Odbierając wyniki badań 🩸💉 robimy szybki rzut okiem na kartkę i kiedy mieścimy się w normie oddychamy z ulgą. W przypadku poziomu cukru we krwi lekko podwyższony również nie wywołuje u nas refleksji. Podobnie jak TSH powyżej 3 mlU/l – ale tym zajmiemy się innym razem. 👉 Interpretacja wyników badań sprowadzona jedynie do sprawdzenia mieszczenia się w zakresie referencyjnym jest obarczona dużym błędem.

Przykłady wyników badań a zakres referencyjny

Ferrytyna

Weźmy tu dla przykładu ferrytynę.

🟢Zakres referencyjny to 10-150 ng/ml.
🔸Ale wyniki na poziomie poniżej 30 ng/ml mogą już powodować problemy ze zmęczeniem, wypadaniem włosów, czy mgłą mózgową.

Optymalne stężenie ferrytyny zaczyna się od 50 ng/ml, a najlepiej 70-100 ng/ml!

Z drugiej strony, jeśli walczysz z jakimś stanem zapalnym, wówczas poziom ferrytyny może być podniesiony. Ferrytyna jest białkiem „ostrej fazy” i może maskować poważną anemię pokazując wynik na poziomie 100 ng/ml.

Inne przykłady interpretacji wyników badań

Podobnie jest w witaminą D3 – zakres funkcjonalny 50-70 ng/ml, a także hormonami np. tarczycy, które muszą być w równowadze, a nie w normie!

Jak interpretować wyniki badań i jak czytać normę?

  • Zestawienie wyników z objawami

    Wyniki Twoich badań muszą być zestawione z Twoimi objawami i brać pod uwagę możliwe czynniki wpływające na badany wskaźnik np. stres i TSH.

  • Skrajność wyniku

    Twoją uwagę zawsze powinien przyciągnąć wynik w skrajnie dolnej lub wysokiej granicy normy

Pamiętaj: nie daj sobie wmówić, że „Twoją urodą” jest ciągłe uczucie zmęczenia, wypadanie włosów, słaba kondycja skóry, bolesne miesiączki itp. 😔

Potrzebujesz interpretacji wyników badań przez dietetyka klinicznego?

Chętnie Ci pomogę! Skorzystaj z opieki dietetycznej online lub umów się na konsultację dietetyczną.

Dołącz do obserwujących na Instagram Alicji Król Dietetyk
Na instagramie codziennie uczę jak jeść zdrowo, smacznie i jak nie zwariować na diecie.

Artykuły oraz treści na stronie mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i popularnonaukowy. Przed zastosowaniem się do rad z zakresu wiedzy specjalistycznej, a w szczególności wiedzy medycznej oraz dietetycznej należy bezwzględnie skonsultować się z dyplomowanym dietetykiem klinicznym lub lekarzem. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń na +48 571-877-951 lub umów się na indywidualną konsultację.