Czy po trzydziestce zwalnia Twój metabolizm? Wyniki Cię zaskoczą! Sprawdź jak przyspieszyć metabolizm.

Diety i plany żywieniowe Przeczytasz w 5 minut

Kobieta na kanapie z zaskoczoną miną obdarowywana słodyczami przez mężczyznę.

Czym jest metabolizm

Pod pojęciem metabolizm kryje się szereg przemian biochemicznych zachodzących w Twoim organizmie. Towarzyszą im przemiany energetyczne. To tak zwana przemiana materii, której tempo zależy od wielu czynników min. płci, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego organizmu.

Jedną ze składowych metabolizmu jest podstawowa przemiana materii (PPM). PPM, to energia jaką Twój organizm potrzebuje na zaspokojenie podstawowych funkcji życiowych. Oddychania, działania układu rozrodczego, funkcjonowania Twoich narządów, pompowania krwi z serca, myślenia. Takie minimum, które musisz zapewnić swojemu organizmowi by działał poprawnie.


Wszystko co dzieje się poza tym zaliczane jest do całkowitej przemiany materii (CPM). Czyli energii jakiej faktycznie potrzebujesz do codziennego funkcjonowania np. spacerowania, umycia naczyń po obiedzie, wytrzymania w upale lub mrozie, grania w gry, biegania itp.

Jak rozumiemy metabolizm

Przez lata temat metabolizmu obrósł w wiele mitów i półprawd. Dlatego głos w końcu zabrali naukowcy! Postanowili sprawdzić jak w rzeczywistości ma się przekonanie o spowolnionym metabolizmie w zależności od wieku.


Grupa badanych liczyła 6600 osób z 29 krajów w wieku od kilku tygodni do 95 roku życia. Badacze przyjrzeli się dokładnie tempie przemiany materii u każdego z nich, a następnie wyniki opublikowali na łamach prestiżowego „Science”.  

Kobieta jedząca popcorn oglądając telewizję.
Spędzanie czasu na kanapie nie napędzi Twojego metabolizmu.

Jak naprawdę wygląda metabolizm

Okazuje się, że nasz metabolizm w stosunku do masy ciała najszybciej „działa” podczas pierwszych 12 miesięcy życia. Nie podczas okresu dojrzewania jak myślano.

Po okresie znacznego zapotrzebowania kalorycznego w dzieciństwie nasz metabolizm zaczyna zwalniać w tempie 3% w skali roku aż do osiągnięcia przez nas 20 lat.

Po tym okresie następuje stabilizacja i aż do 50 roku życia nie zachodzą znaczne zmiany w tempie podstawowej przemiany materii! Tak naprawdę dopiero po 60 roku życia uwidaczniają się realne spadki tempa PPM o wartości 0,7% rocznie.

Skoro nie metabolizm zwalnia, to co się zmienia, że z wiekiem łatwiej przybrać nam na wadze?

Zasadnicze powody są trzy:

✅ Zmieniamy styl życia i również zmienia się nam sytuacja życiowa.

✅ Zażywamy leki, które zaburzają różne mechanizmy metaboliczne prowadząc do przyrostu masy ciała. Absolutnie nie można z nich rezygnować, zdrowie zawsze powinno być Waszym priorytetem!

✅ Zaczynamy chorować. I część z tych chorób, zaburzeń są wynikiem naszego stylu życia, a część niestety czynników choćby genetycznych. W każdym razie z tymi pierwszymi wciąż możemy się uporać.

Kobieta ze sztangą w ręce ćwicząca na siłowni. Za nią mężczyzna przygotowujący się do martwego ciągu.
Szybki metabolizm lubi ćwiczenia fizyczne. Twój metabolizm przyspiesza wraz ze wzrostem beztłuszczowej masy ciała!

Napędź swój metabolizm


Dziś chciałabym się skupić się na tych aspektach metabolizmu, na które mamy realny wpływ w naszej codzienności. A są to:

  • Mała aktywność fizyczna. Czy tego chcesz czy nie, praca biurowa i trzymanie tyłka na kanapie po pracy z padem, pilotem lub piwem w ręku nie napędzi Twojego metabolizmu. Mniej się ruszasz, mniej energii potrzebujesz 🙈 Dla wygody przemieszczamy się wszędzie samochodem. Zmęczeni praca i obowiązkami umiłowaliśmy sobie odpoczynek na kanapie zamiast spędzać go aktywnie np. spacerując. To pierwszy czynnik, który spowalnia Twój metabolizm po trzydziestce 😋
  • Niedosypianie i słaba jakość snu. Czasami to kwestia wyboru, zakrapianej imprezy, a czasami narodzin dziecka. I o ile w tym ostatnim przypadku niewiele zdziałamy, tak już na walniętego drinka przed snem mamy wpływ. Słaba jakoś snu, skłania do szukania energii na co dzień w wysokokalorycznych przekąskach. Możesz wtedy nieświadomie zjeść około 550 kcal więcej w ciągu dnia❗
  • Ciągłe długotrwałe głodówki i ultra nisko kaloryczne diety. W konsekwencji prowadzą do adaptacji metabolicznych i zmniejszenia tempa przemiany materii 😏 Skoro Twoja PPM wynosi 1500 kcal, a Ty dostarczasz sobie 1200 kcal przez dwa lata, to po co organizm ma utrzymywać taki wysoki zapas, którego mu nie chcesz dostarczyć i jeszcze zwiększasz ten wydatek idąc na trening? Wybieraj diety dopasowane do siebie lub skorzystaj z pomocy przy jej doborze.

Twój metabolizm przyspiesza wraz ze wzrostem beztłuszowej masy ciała!

Choroby, a metabolizm

  • Choroby metaboliczne i zaburzenia hormonalne będące często wynikiem naszego stylu życia od 10-15 lat mają znaczenie. Jeśli do tej pory nie dbaliśmy o nasz zdrowie i np. nasz główny narząd napędzający metabolizm, czyli tarczyca, przestaje działać poprawnie, nasz metabolizm również nie będzie działał dobrze.

W kwestii chorób zależnych od naszego stylu życia wiele da się zrobić. Kluczowa jest odpowiednia diagnostyka, opieka lekarza i opieka dietetyka.

Co jeżeli wydawało Ci się, że do tej pory prowadzisz się całkiem nieźle i zaczynasz chorować? Warto zastanowić się, czy Twój styl życia faktycznie służył Twojemu zdrowiu, skoro samopoczucie i wyniki badań nie są ok. Warto to skonsultować by obrać dobrą ścieżkę diagnostyki i wprowadzanych zmian.

„Mając tarczycę” wcale nie musisz tyć, a wręcz przeciwnie choroba nie powinna być Twoją wymówką do zadbania o siebie!

  • Schorzenia układu kostnego, stawów, urazy itd. Cóż, w pewnym wieku zaczyna łupać w krzyżu 😅 Ograniczona ruchomość zmniejsza wydatkowane przez Ciebie kcal, więc spowalnia Twój metabolizm. Ćwiczenia siłowe i regularna praca z fizjoterapeutą pozwoli ograniczyć ryzyko urazów.

    Do trzydziestki mi coraz bliżej #peselunieoszukasz 😅, więc obecnie pracuje nad poprawą jakości snu. A Ty za co zamierzasz się zabrać w trosce o swój metabolizm? 🤗